- Aktualności
- Indywidualne formy życia konsekrowanego
- Informacje o pracach Podkomisji
- Dokumenty Konferencji Episkopatu Polski
Materiały pomocnicze dla Kościoła w Polsce (2014)
- Dokumenty Stolicy Apostolskiej (plik pdf)
- Wybrane teksty liturgiczne
- Literatura
|
dokument pdf
Spotkanie Podkomisji KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego
26 stycznia 2016 r. w Warszawie
Dnia 26 stycznia 2016 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Przebieg spotkania:
- Ks. Arkadiusz Okroj podsumował pracę Podkomisji w roku 2015 - Roku Życia Konsekrowanego, krótko omawiając poszczególne wydarzenia minionego roku. Przedstawił też sprawozdanie z pracy Podkomisji od 2006 roku - materiał należy przekazać do Sekretariatu KEP.
- Ks. bp Kazimierz Gurda zaproponował wydanie materiałów z Sympozjum i innych wydarzeń tego roku w formie książkowej (wyd. "Alleluja").
- Małgorzata Tarnachowicz OV przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej na prośbę Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i omówiła ujawnione przy tej okazji problemy.
- Ks. bp Kazimierz Gurda zaproponował, aby krótko opracować sugestie dotyczące ważnych zagadnień, na które należy zwrócić większą niż dotychczas uwagę w formacji kandydatek do stanu dziewic (podobnie dla stanu wdów oraz pustelnic i pustelników), mianowicie:
- W każdej diecezji powinien być ksiądz odpowiedzialny za formację pozostający w kontakcie z Podkomisją.
- W każdej kurii powinien być aktualny spis osób konsekrowanych żyjących w diecezji.
- Konieczne jest zobowiązanie osób konsekrowanych, aby w razie zmiany miejsca zamieszkania, informowały o tym referenta; wskazane jest również zainteresowanie odpowiedzialnego za formację księdza osobami, które nie uczestniczą w formacji permanentnej.
- Trzeba zwrócić większą uwagę na motywacje i oczekiwania kandydatek, a w razie wątpliwości Podkomisja radzi odwlec konsekrację.
- Konieczne jest korzystanie z pomocy kierownika duchowego (dotyczy zarówno kandydatek, jak i konsekrowanych) ? być może potrzebne jest udzielenie pomocy w znalezieniu kierownika.
- Zatwierdzono plan pracy Podkomisji w 2016 roku:
-
11-12 marca, Siedlce
Spotkanie Podkomisji połączone ze spotkaniem Centrum i warsztatami dla księży asystentów diecezjalnych (rozpoczęcie w piątek 11.III o godz. 18.00, zakończenie w sobotę 12.III obiadem). Spotkanie odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym przy Seminarium Duchownym w Nowym Opolu (jadąc pociągiem z Warszawy do Siedlec trzeba wysiąść na stacji Sabinka).
W piątek przewidziano rozmowę na tematy bieżące. W sobotę, po Mszy św. i śniadaniu planowany jest referat na temat życia pustelniczego wraz z dyskusją.
Trzeba rozesłać pisemne zaproszenia na spotkanie do formatorów i kurii.
-
27-29 maja, Stryszawa
Rekolekcje "Powołanie" - przede wszystkim dla kandydatek do stanu dziewic - poprowadzi ks. Stanisław Szczepaniec. Rekolekcje odbędą się w domu rekolekcyjnym Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego.
-
3-5 czerwca, Kutno-Woźniaków
Warsztaty rekolekcyjne dla wdów konsekrowanych poprowadzi o. Wiesław Łyko OMI.
-
19-21 sierpnia,
Rekolekcje "Konsekracja" - dla dziewic konsekrowanych i kandydatek do stanu dziewic poprowadzi ks. Stanisław Szczepaniec.
Szukamy odpowiedniego miejsca na rekolekcje.
-
Pielgrzymka IFŻK na Jasną Górę odbędzie się 3 grudnia.
Ramowy program Pielgrzymki pozostanie taki jak w ubiegłym roku.
-
1-4 grudnia, Częstochowa
Rekolekcje dla stanu dziewic (miejsce jak w roku ubiegłym) oraz dla stanu wdów (zmiana miejsca na Dom Urszulanek Unii Rzymskiej).
Rekolekcjoniści zostaną ustaleni podczas spotkania w Siedlcach.
- Poruszono sprawy bieżące:
- Rozmawiano na temat potrzeby kontaktu diecezji z Podkomisją oraz o trudnościach na jakie napotykają formatorzy, mając często zbyt wiele funkcji i obowiązków.
- Wobec dużego zainteresowania i wielu powołań (obecnie w Polsce jest ok. 120 kandydatek do stanu dziewic, a 22 dziewice zostały konsekrowane w 2015 roku, co stanowi 10%) dyskutowano na temat wagi rozeznania powołania i formacji wstępnej do konsekracji (konieczność wyjaśnienia istoty takiego życia, oczekiwań wobec Kościoła, sprawy ubioru, dojrzałości kandydatek).
- Rozmawiano o rekolekcjach diecezjalnych (Chełmno, Sobieszewo) i ich znaczeniu w formacji oraz możliwości uczestniczenia w nich pań z innych diecezji.
- Podkreślono potrzebę kierownictwa duchowego w indywidualnych formach życia konsekrowanego; zwrócono uwagę, że jest to jedyny sposób prowadzenia takich osób i daje stałą więź z Kościołem.
- Rozmawiano o możliwych propozycjach dla mężczyzn pragnących żyć w stanie dziewic - diakon, lektor, akolita, można też udzielić indywidualnego błogosławieństwa na taką formę życia.
- Dyskutowano na temat różnych prób życia pustelniczego i potrzeby ujednolicenia zasad (m. in. konieczność zapewnienia sobie bytu przez pustelnika).
- Poruszono możliwość przejścia z zakonu do życia pustelniczego (ksiądz-pustelnik).
- Rozmawiano o odpowiedzialności za artykuły w prasie i wypowiedzi internetowe osób konsekrowanych.
- Być może na konferencji prasowej z okazji Dnia Życia Konsekrowanego w 2017 roku prezentowane będą indywidualne formy życia konsekrowanego oraz instytuty świeckie.
Na spotkaniu obecni byli:
bp Kazimierz Gurda,
ks. Arkadiusz Okroj (Przewodniczący Podkomisji KEP ds. IFŻK),
ks. Stanisław Szczepaniec (archidiecezja krakowska),
ks. Jerzy Gołębiewski (diecezja warszawsko-praska),
ks. Piotr Kordula (archidiecezja szczecińska-kamieńska),
o. Wiesław Łyko OMI
Małgorzata Tarnachowicz OV (archidiecezja warszawska).
|