- Aktualności
- Indywidualne formy życia konsekrowanego
- Informacje o pracach Podkomisji
- Dokumenty Konferencji Episkopatu Polski
Materiały pomocnicze dla Kościoła w Polsce (2014)
- Dokumenty Stolicy Apostolskiej (plik pdf)
- Wybrane teksty liturgiczne
- Literatura
|
dokument pdf
Spotkanie Podkomisji KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego
26 stycznia 2017 r. w Warszawie
Dnia 26 stycznia 2017 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Podkomisji ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Przebieg spotkania:
- Ks. Arkadiusz Okroj podsumował pracę Podkomisji w roku 2016, krótko omawiając poszczególne wydarzenia minionego roku. Rozmawiano w szczególności na temat:
- Pielgrzymki do Rzymu (styczeń 2016)
środowisko oczekuje wydania tekstów konferencji z Międzynarodowego Sympozjum, gdy już zostaną opublikowane.
- Warsztatów dla księży (marzec 2016)
potrzeba uściślić pewne wymagania stawiane kandydatkom do stanu dziewic, aby w ważnych kwestiach nie było dowolności; zwrócono uwagę na to, że:
- nie ma zewnętrznych oznak konsekracji poza obrączką (dopuszczalny strój liturgiczny to welon lub peleryna),
- obowiązuje odpowiedni, skromny strój,
- zarówno kandydatkom jak konsekrowanym zaleca się korzystanie z pomocy kierownika duchowego (ten sam co stały spowiednik lub inny).
- Sympozjum dotyczącego życia pustelniczego (listopad 2016)
oceniono Sympozjum jako bardzo udane i zwrócono uwagę na potrzebę wydania tekstów konferencji (dwie konferencje znajdują się już na stronie internetowej), rozmawiano również na temat:
- potrzeby rozróżnienia form życia pustelniczego - zakonnej i indywidualnej;
- docenienie formacji z elementami życia pustelniczego prowadzonej w archidiecezji krakowskiej przez ks. Andrzeja Muszalę;
- potrzeby przygotowania i przeprowadzenia ankiety wśród osób prowadzących życie pustelnicze na temat:
- jak wygląda formacja, czego w niej brakuje?
- gdzie maja pustelnię?
- jak żyją, a jak to życie chcieliby widzieć?
- z czego się utrzymują?
- jaki maja kontakt ze światem?
W celu przeprowadzenia ankiety należałoby zwrócić się do kurii diecezjalnych z prośbą o udostępnienie adresów pustelników.
- Ks. dr Stanisław Szczepaniec przedstawił opracowanie "Ordo Virginum w Archidiecezji Krakowskiej" i poprosił o uwagi do niego. Omówiono niektóre poruszone w nim zagadnienia.
Zauważono, że potrzebny jest taki dokument ogólnopolski, gdyż wobec pojawiających się pytań i problemów, konieczne jest ujednolicenie wielu kwestii.
Oceniono ten dokument jako bardzo przemyślany i dobry do tego, aby na jego podstawie opracować dokument ogólnopolski, który zostałby przedstawiony Konferencji Episkopatu Polski do zaaprobowania.
Uzgodniono, że członkowie Podkomisji przemyślą omawiane w dokumencie kwestie i drogą mailową odbędą się konsultacje. Po wprowadzeniu odpowiednich poprawek dokument zostanie omówiony i poddany pod dyskusję na wiosennych warsztatach dla księży, a następnie przedstawiony KEP.
- Zatwierdzono plan pracy Podkomisji w 2017 roku:
- Warsztaty dla księży
Warsztaty w tym roku poświęcone będą dokumentowi diecezjalnemu dotyczącemu Stanu Dziewic.
Z określeniem terminu warsztatów Podkomisja czeka na ewentualną zmianę biskupa, Przewodniczącego Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
- Sympozjum
W tym roku przewidziano zorganizowanie w terminie jesiennym Sympozjum na temat "Wymóg posłuszeństwa i ubóstwa u dziewic konsekrowanych w kontekście ślubu czystości".
Ustalając temat Sympozjum członkowie Podkomisji rozmawiali na temat relacji każdej dziewicy konsekrowanej z biskupem ordynariuszem (posłuszeństwa wobec niego) oraz jej misji w Kościele. Zaproponowano zrobienie ankiety dotyczącej tego co robią, a co chciałyby robić dziewice konsekrowane w życiu, a w szczególności w Kościele. Zwrócono uwagę na to, że osobiste świadectwo osoby konsekrowanej jest wymogiem nowej ewangelizacji.
Uznano, że z szerszym omówieniem tematyki dotyczącej wdów konsekrowanych trzeba poczekać do chwili ukazania się opracowanych już dokumentów watykańskich.
- Rekolekcje
Przedstawiono program rekolekcji dla stanu dziewic organizowanych przez Centrum Promocji IFŻK rekolekcji w 2017 roku. Szczegółowe informacje dotyczące tych rekolekcji znajdują się na stronie internetowej.
- Pielgrzymka na Jasną Górę
Pielgrzymka IFŻK na Jasną Górę odbędzie się 2 grudnia.
Ramowy program Pielgrzymki pozostanie taki jak w ubiegłym roku.
Jak co roku będzie ona połączona z rekolekcjami dla stanu dziewic, kandydatek do stanu dziewic oraz stanu wdów, które odbędą się od 30 listopada do 3 grudnia. Rozdzielenie rekolekcji sprawdziło się, więc zostanie utrzymane.
Rekolekcjoniści zostaną ustaleni podczas warsztatów wiosennych.
Na spotkaniu obecni byli:
bp Kazimierz Gurda,
ks. Arkadiusz Okroj (Przewodniczący Podkomisji KEP ds. IFŻK),
ks. Stanisław Szczepaniec (archidiecezja krakowska),
ks. Jerzy Gołębiewski (diecezja warszawsko-praska),
ks. Tomasz Rusiecki (diecezja kielecka),
ks. Henryk Śmiarowski (diecezja ełcka),
Małgorzata Tarnachowicz OV (archidiecezja warszawska).
|